Analist credite în Departamentul retail

BC Energbank SA
Oraș: Chișinău
Studii: Universitate
Experiența de munca: De la 2 ani
Salariu: Nespecificat
Program de muncă: Full-time
Suntem în căutarea unui Analist credite pentru a se alătura echipei noastre și a contribui la dezvoltarea și îmbunătățirea continuă a proceselor și serviciilor noastre bancare. Rolul principal este asigurarea îndeplinirii parametrilor cantitativi și calitativi a portofoliului de credite pentru clienții Retail.
Principalele atribuții:

Efectuarea analizei economice și analizei financiare;
Evaluarea cererilor de credit și analiza riscurilor asociate;
Participarea la implementarea produselor și serviciilor noi în domeniul creditării Retail, inclusiv participarea la automatizarea și eficientizarea proceselor existente;
Participarea la asigurarea și menținerea bazei normative interne necesare organizării procesului de creditare a Clienților Retail;
Colaborarea cu clienții și colegii din departamentele interne pentru a asigura procesul eficient de acordare a creditelor.

Beneficii:

Autonomie în luarea deciziilor;
Angajare oficială și pachet social avantajos;
Acces la cursuri gratuite de dezvoltare personală;
Oportunitatea de a beneficia de credite preferențiale;
Condiții de lucru confortabile;
Creșterea profesională.

Cerințe față de candidați:

Studii superioare în domeniul economic, științe exacte;
Experiență în domeniul economic, preferențial cu experiență în activitatea bancară/OCN în domeniul creditării clienților debitori consumatori minim de 2 ani;
Cunoașterea legislației financiar-bancare ce țin de domeniul creditării;
Capacitate de analiză și sinteză;
Abilități de identificare a riscurilor aferente activității creditare;
Cunoașterea aplicațiilor MS Office (Excel, Word, PowerPoint, Internet Explorer, etc.);
Cunoașterea limbii române, limba engleză va constitui un avantaj.

Abilități:

Abilități excelente de comunicare și analiză;
Organizare și orientare spre rezultat;
Îndeplinirea indicatorilor de performanță stabilite postului;
Atenție la detalii, elaborare a documentelor, prezentare, autoinstruire, soluționare de probleme, echilibru emoțional, rezistență la efort și stres.

Persoanele interesate sunt invitate să prezinte CV-ul prin e-mail: hr@office.energbank.com.
Vor fi contactate doar persoanele selectate.
Energbank este un angajator care promovează diversitatea și oferă șanse egale tuturor candidaților calificați. Toate aplicațiile vor fi tratate cu confidențialitate! E-mail: hr@office.energbank.com
Atașează CV-ul CV de pe site
Atașează CV-ul

Indicați Nume și Prenume

Ai un CV pe site? Intră
Trimite CV-ul

Alegeți jobul

Adaugă o scrisoare de intenție
Închide
Felicitări,
CV-ul tău a fost trimis cu succes! 🥳
Închide