Specialist/ă bancar/ă direcția piețe financiare

BC Energbank SA
Oraș: Chișinău
Studii: Universitate
Experiența de munca: De la 2 ani
Salariu: Nespecificat
Program de muncă: Full-time
Principalele atribuții:

Gestionează lichiditatea zilnică în toate valutele;
Gestionează portofoliul investițional al Băncii;
Determină cotele/ratele pentru tranzacționarea activelor financiare;
Gestionează poziția valutară a Băncii cu scopul dirijării eficiente a riscului valutar;
Efectuează tranzacțiile pe piața valutară și monetară interbancară;
Perfectează și prezintă rapoartele zilnice și periodice pentru organele de conducere ale Băncii;
Efectuează tranzacții din numele Băncii cu Valori Mobiliare de Stat și cu Certificatele BNM;
Participă la licitațiile Ministerului Finanțelor și a Băncii Naționale a Moldovei conform actelor normative interne ale Direcției;
Gestionează și utilizează sistemul informațional Bloomberg în activitatea curentă conform cerințelor legislației în vigoare și a actelor normative interne;
Stabilește și negociază cotațiile Băncii aferente tranzacțiilor de schimb valutar;
Monitorizează permanent piața financiară internă și internațională;
Monitorizează operațiunile de schimb valutar al clienților Băncii;
Prestează servicii de intermediere pentru clienții Băncii, în colaborare cu subdiviziunile din aria comercială, implicate în vânzări de produse.

Cerințe faţă de candidați:

Studii superioare de specialitate în domeniu financiar-economic;
Cel puțin 2 ani de activitate în domeniu financiar-bancar;
Cunoștințe aferente actelor normative şi legislative ale Republicii Moldova ce țin de activitatea bancară și piața de capital, actelor normative ale BNM și CNPF de care se va conduce în activitatea sa, inclusiv în domeniul administrării riscurilor, conformității și prevenirii și combaterii spălării banilor și finanțării terorismului, actualizate cu regularitate;
Cunoștințe de operare a programelor computerizate: Word, Excel, Internet;
Cunoașterea limbii de stat, limbii engleze va constitui un avantaj.

Beneficiile oferite de către bancă:

Salariu competitiv;
Posibilitatea de a face parte dintr-o echipă dinamică si profesionistă;
Oportunități de dezvoltare profesională şi perspective de creștere în carieră.
Autonomie în luarea deciziilor;
Consolă de jocuri PlayStation pentru momente de relaxare;
Cafea și ceai disponibile în birouri;
Oportunitatea de a beneficia de credite preferențiale.

Persoanele interesate sunt invitate să prezinte CV-ul prin e-mail: hr@office.energbank.com.
Vor fi contactate doar persoanele selectate.
Energbank este un angajator care promovează diversitatea și oferă șanse egale tuturor candidaților calificați. Toate aplicațiile vor fi tratate cu confidențialitate! E-mail: hr@office.energbank.com
Atașează CV-ul CV de pe site
Atașează CV-ul

Indicați Nume și Prenume

Ai un CV pe site? Intră
Trimite CV-ul

Alegeți jobul

Adaugă o scrisoare de intenție
Închide
Felicitări,
CV-ul tău a fost trimis cu succes! 🥳
Închide